Nová jezdecká socha Karla IV. v Karlových Varech

Realizační tým pracuje na projektu nezištně, tzn. vybrané prostředky slouží pouze k úhradě výroby sochy a honoráře sochaře.

Aktuálně vybráno
1 299 828 z 8 000 000 Kč
Výpis z transparentního účtu KB

O projektu jezdecké sochy

S nadcházejícím výročím 700 let od narození římského císaře a českého krále Karla IV. jakož i zakladatele královského města Karlovy Vary a jeho lázeňské tradice, vydal Rotary klub Karlovy Vary (RC) Pamětní tisk s překladem druhé kapitoly Karlova životopisu Vita Caroli Quarti a ilustracemi od Petra Strnada. V předvečer vladařova narození věnovali rotariáni tehdejšímu primátorovi města Petru Kulhánkovi do přijímacího salonu uměleckou vitráž.

Umístění sochy
Karlovarský Rotary klub inicioval v souvislosti s umístěním sochy dvě ankety a jeden reprezentativní průzkum.
Technická data
Koncepce díla představuje klasickou pomníkovou realizaci v podobě jezdeckého monumentu. Socha je sestavena z 280 dílů 10mm silného ocelového plechu.
O autorovi sochy
Michal Gabriel po absolutoriu Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde vystudoval sochařství.
Socha jako symbol
Pomníky jezdců na koni hrají v historii lidstva důležitou roli od starověku. Jezdec je na nich coby symbol vůdce, někdy v duchovním slova smyslu, častěji však jako hrdina, či dokonce válečník.
Současné sochy
V každém předcházejícím století vzpomněli naši předchůdci památky zakladatele města jeho tesanou podobou. Určitě existovaly i starší zmínky a výtvarná díla, která podlehla zubu času.
O Rotary klubu
Rotary je hnutí otevřené pro všechny. Jedná se o nejstarší a nejprestižnější klubovou organizaci, jejíž členové věnují svůj čas a schopnosti ve prospěch služby druhému.

Jak přispět

Líbí se Vám tento projekt a chcete se stát jeho součástí? Přispějte na kulturní dominantu Karlových Varů pro 21. století!

Odměny pro donátory

Dárkový certifikát
Pošlete částku, vyplňte kontaktní formulář a my vám zašleme jako poděkování dárkový certfikát.
Jméno na lamele
Pokud přispějete částkou 100.000 Kč, bude vaše jméno vygravírovano na jedné z lamel jezdecké sochy.
Jméno na hlavní desce
Pokud přispějete částkou 150.000 Kč a vyšší, bude vaše jméno uvedeno na dárcovské desce, v pořadí dle výše příspěvku.

Formulář pro donátory

Aktuality

25. 01. 2020
Umělecká díla ve veřejném prostoru odkazují na hodnotovou a kulturní vyspělost společnosti. Výtvarné umění ve sdíleném prostoru nejenom dotváří a kultivuje prostředí, ale zhodnocuje a povyšuje kvalitu místa, ve kterém je umístěno.
23. 01. 2020
Galerie umění Karlovy Vary pořádá ve spolupráci s RC benefiční výstavu na podporu veřejné sbírky jezdecké sochy Karla IV. Vernisáž se uskuteční v GU KV dne 13. února v 19:00. Výstavu uvede ředitel galerie Jan Samec a karlovarský patriot František Piškanin.